Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

xABo. Ksiądz Boniecki

od: do:

„Każdy z nas nosi walizkę, która dotyczy spraw niespełnionych, niedokonanych, źle dokonanych” – mówi bohater filmu „xABo: Ksiądz Boniecki” - filozof, redaktor, zakonnik, pielgrzym, duchowy przewodnik, a przede wszystkim człowiek w drodze, jak portretuje go w swoim kinowym, autorskim dokumencie Aleksandra Potoczek.

Tramwajami, samolotami, pociągami, autobusami, samochodami tytułowy xABo (to skrócony autograf, którego używa on w korespondencji z przyjaciółmi) przemierza Polskę, a napotkane w podróży osoby otwierają przed nim swoje „walizki” wątpliwości, zaniechań, smutku - bagaże pełne fundamentalnych pytań, jakie stawia sobie każdy człowiek. W poszukiwaniu odpowiedzi na nie, ekipa przebyła wraz z bohaterem 50 tysięcy kilometrów i podczas trzech lat wspólnej wędrówki była świadkiem setek poruszających, osobistych spotkań.

W dużej mierze - sfinansowany z publicznej zbiórki - „xABo: Ksiądz Boniecki” jest odpowiedzią na tęsknotę za przewodnikiem, niezawodnym i niestrudzonym towarzyszem drogi przez coraz bardziej wyboistą i niepewną rzeczywistość.

Mądrość, niezależność i uczciwość są dziś potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek. Choć ks. Adam Boniecki jest solą w oku instytucji Kościoła, która zobowiązała go do milczenia (ma zakaz wypowiedzi w mediach - poza „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie stale ukazują się jego artykuły), pisze książki, jeździ na spotkania z czytelnikami, spotyka się z potrzebującymi, wspiera swoim autorytetem, przynosi pocieszenie i daje nadzieję tym, którzy ją tracą.

Z postawy bohatera, z jego stosunku do ludzi i świata, „xABo: Ksiądz Boniecki” wywodzi rodzaj dalekich od dogmatu przykazań, tworzy przewodnik po uczciwym dobrym życiu, w którym, po pierwsze - należy wybaczać.

Film nie jest laurką dla księdza. Jego bohater sam też dzieli się zawartością swojej „walizki”. Wspomina zaniechania („Zaniedbanie może być gorsze, niż czyn popełniony” - przekonuje), mówi o uczuciach, jakie budzi w nim jego własne przemijanie (ma dziś 85 lat), o bezradności wobec tragedii, o wątpliwościach związanych ze swoją sytuacją w Kościele (porównuje ją do kryzysu małżeńskiego).

„xABo: Ksiądz Boniecki” jest portretem filozofa - pielgrzyma-outsidera, który całe życie wędruje własną drogą - człowieka, który łaknie kontaktu z innymi. Kamera portretuje go także w chwilach samotności i zmęczenia wspaniałą, ale wyczerpującą podróżą, z walizką pełną naszych pytań o drogę.

produkcja: Polska 2020
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 12 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 73 minuty
reżyseria: Aleksandra Potoczek
scenariusz: Aleksandra Potoczek
zdjęcia: Adam Palenta, Szymon Jan Sinoff
muzyka: Hania Rani
bohater: ks. Adam Boniecki
występują: prof. Bogdan de Barbaro, s. Małgorzata Chmielewska

24-30.07.2020
fot. Grażyna MakaraWieści z Ratusza | 27.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)