Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Wyspa Thassos. Szmaragdowa kraina Grecji

od: do:

30 stycznia 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się jedenaste - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie z podróżnikiem -  Sebastianem R. Bielakiem - pt. "Wyspa Thassos. Szmaragdowa kraina w słonecznej Grecji".

Wyspa Thassos
położona jest w północnej części basenu Morza Egejskiego, a mając prawie 380 km2 powierzchni plasuje się jako jedna z największych wysp tego regionu. Jest mało znana wśród turystów odwiedzających Grecję, którzy najczęściej wybierają Kretę, Rodos czy Zakynthos. Dzięki temu ruch turystyczny na wyspie jest niewielki, a na plażach i w nadmorskich kurortach nie widać dzikich tłumów nawet w środku sezonu. Największym atutem Thassos jest krystalicznie czyste morze oraz piaszczyste, malownicze plaże. Tutaj każdy turysta znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Dla osób, które lubią łączyć wypoczynek ze zwiedzaniem czekają duże, szerokie plaże położone w nadmorskich kurortach pełnych zabytków i atrakcji, takich jak Limenas, Limenaria czy Skala Potamias. Z kolei turyści, którzy wolą ciszę i spokój mogą wybrać jedną z kilkunastu małych plaż, położonych najczęściej na uboczu lub ukrytych w niewielkich, skalistych zatoczkach. Na wyspie panuje typowy dla Grecji klimat, na który składa się specyficzny styl życia mieszkańców, portowe tawerny pełne ryb i muzyki, pięknie oświetlone kawiarenki, w których towarzyskie życie zaczyna tętnić dopiero po zmroku, rozległe gaje oliwne oraz wszechobecne kapliczki i stare kościoły.

Podczas spotkania - Sebastian R. Bielak - zaprezentował zdjęcia prezentujące przyrodę Thassos, krajobrazy oraz malownicze, piaszczyste plaże, nadmorskie miasteczka i porty, górskie wioski przypominające żywe skanseny, tradycyjne potrawy kuchni greckiej, styl życia i kulturę Tasyjczyków, lokalną architekturę, atrakcje turystyczne, infrastrukturę ułatwiającą turystom zwiedzanie wyspy oraz film prezentujący wybrane plaże wyspy. Nie zabrakło interesujących opowieści, ciekawostek i anegdot.

Sebastian R. Bielak - absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej - z wykształcenia inżynier, z zawodu nauczyciel akademicki, z zamiłowania przyrodnik i podróżnik zafascynowany dziką przyrodą Alaski - jest doktorem nauk technicznych, wykładowcą, fotografem, autorem książek, filmów, wystaw fotograficznych oraz ponad 130 artykułów i reportaży o tematyce przyrodniczej lub podróżniczej. Prowadzi stronę internetową poświęconą podróżom przyrodniczym po świecie www.sebastianbielak.pl oraz kanał YouTube "Podróże bliskie Naturze".


Wieści z Ratusza | 22.09 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)