Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

VIII Tygiel Teatralny 2022

od: do:

na plakacie graficznym z kotarą sceniczną program

W dniach od 8 do 21 listopada 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbywały się prezentacje VIII Tygla Teatralnego.

Wezmą w nich udział zespoły teatralne z Oświęcimia, Jawiszowic, Chełmka i Alwerni.

Tygiel otworzył spektakl w wykonaniu Teatru Materia w Łodzi w ramach programu Teatr Polska.TEATR POLSKA jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości,mających ograniczony dostęp do oferty teatralnej.

Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały publiczności najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu.
Program TEATR POLSKA organizowany jest w 2022 po raz czternasty. Do tegorocznej edycji Zespół Sterujący ds. artystycznych zakwalifikował do drugiego etapu 18 przedstawień.

TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Więcej informacji na stronie: www.teatrpolska.pl i www.facebook.com/TeatrPolska

        
program:

 • 8.11.2022
  "Lithos" | galeria
  Teatr Materia w Łodzi
  czas trwania: 40 minut

  To spektakl o drodze na szczyt własnych możliwości, w której ważniejsze od celu są porażki i piękno zmagania.

  Lithos [λίθος] w języku starogreckim oznacza kamień. Interesującym kontekstem dla twórców spektaklu był esej Mit Syzyfa Alberta Camus, w którym to nie wchodzenie wyżej jest momentem mocy, ale chwila, gdy pod ciężarem próby trzeba się cofnąć. W porażce bowiem człowiek jest w stanie odnaleźć siłę do tego, by pójść wyżej.

  To najnowszy spektakl Jacka Owczarka, choreografa współpracującego z wieloma teatrami dramatycznymi, którego autorskie spektakle pokazywane były na wielu festiwalach w Polsce i Europie. Jacek Owczarek, choreograf, kierownik Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej w Łodzi oraz dyrektor Materii, w swoim spektaklu łączy doświadczenie pracy nad postacią w tańcu współczesnym z dramaturgią tańca. Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu była indywidualna praca z tancerzami. Autor do tworzenia spektaklu i pracy z tancerzami zaprosił choreografa Witolda Jurewicza oraz Elżbietę Chowaniec, dramaturg z którą współpracuje od kilku lat nad wypracowaniem narzędzi dramaturgicznych w choreografii.

  reżyseria, choreografia: Jacek Owczarek
  współpraca: Witold Jurewicz
  muzyka: Pimon Lekler
  dramaturgia: Elżbieta Chowaniec
  scenografia: Wojciech Stefaniak
  obsada: Kacper Klimczak, Aleksandra Łuczak, Justyna Olczak, Zuzanna Wojciechowska,
  Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba

  Spektakl powstał w ramach programu Przestrzenie Sztuki finansowanego jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

  operator: Materia
  partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Miejska Strefa Kultury w Łodzi oraz Urząd Miasta Łodzi

 • 12.11.2022
  "16 670" | galeria
  Grupa teatralna "Niezależna" w Chełmku
  czas trwania: 70 minut

  Spektakl przedstawia historię więźnia nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz o tym właśnie numerze. Św. Maksymilian Maria Kolbe... Franciszkanin, misjonarz i wielki apostoł Niepokalanej. Niezwykła postać wątłego, chorowitego i niepozornego, ale wielkiego duchem zakonnika, która zdobywa serca...

 • 15.11.2022
  "Jaś i Małgosia" | galeria
  Grupa teatralna "Scena Zasole" z Osiedlowego Domu Kultury Zasole w Oświęcimiu
  czas trwania: 75 minut

  Spektakl, który powstał przy współpracy z Teatrem im. Ludwika Solskiego w Tarnowie jest efektem półrocznej pracy Tomasza Klimczaka i Jesici Bożek z aktorami-amatorami nad tekstem, piosenkami oraz grą aktorską.

 • 16.11.2022
  "Inni"
  Teatr Tańca "Cado" Szkoły Tańca Avocado Fit&Dance w Jawiszowicach
  czas trwania: 33 minuty

  Gdy dochodzisz do wniosku, że łatwiej jest przybrać wykreowaną postać i dać się zmanipulować Światu, który Cię otacza, możesz zagubić się w tym co Sztuczne, a Realne. Prawda jest tylko jedna, ale „INNI” atakują Nas każdego dnia i z każdej strony...

  Czy Ty jesteś na tyle silnym człowiekiem by powiedzieć STOP i być... po prostu sobą? A może idziesz za tłumem, gubiąc swoje szczere emocje i uczucia? To TY jesteś najlepszą wersją samego siebie. Wiesz o tym?

  Zapraszamy Was do świata 6 historii, każda jest „INNA”, a jednak są tak do siebie podobne...

  choreografia i reżyseria: Maja Bratus
  pomoc reżyserska: Jakub Pieczka
  wykonawcy: Zofia Zejma, Gabriela Nycz, Melania Rak, Julia Furtka, Kinga Nowak, Gabriela Kozak
  fotografie: Piotr Kostecki

 • 20.11.2022
  "Szablą i sercem" | galeria
  Teatr Ludowy Tradycja w Alwerni
  czas trwania: 60 minut

  Spektakl, powstał na podstawie pamiętników kpt. Józefa Patelskiego dziedzica Kwaczały (1805-1887).
  scenariusz: Zbigniew Klatka
  reżyseria: Marcin Kobierski i Rafał Sadowski
  dźwięk i światło: Józef Szymocha i Krzysztof Szymocha
  wybór muzyki: Marcin Kobierski
  obsada: Rafał Sadowski (Tomasz Siemek),Joanna Kędzierska, Mirosław Poręba, Kazimiera Sadowska, Zofia Sądecka, Jakub Żurawek, Bogdan Maślanka, Michał Duszyk, Szymon Jochimczyk, Edward Górecki, Andrzej Romański, Zbigniew Klatka, Wacław Płonka, Ryszard Baka, Marta Ciembronowicz, Zbigniew Burzyński, Kazimierz Mazgaj, Jan Ciembronowicz, Adam Ciembronowicz, w scenach zbiorowych cały zespół

 • 21.11.2022
  "Kochajmy się"
  Kabaret "Czarna Rękawiczka" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Oświęcimiu
  czas trwania: 70 minut

  Program "Kochajmy się" został przygotowany z okazji jubileuszu 10-lecia działalności kabaretu.


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)