Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Untitled/Bez tytułu/Ohne Titel

od: do:

W dniach od 8 do 23 października 2013 roku (wernisaż 8 października o godzinie 17:00) w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była wystawa sztuki współczesnej artystów polskich i niemieckich z regionu Oświęcimia i Dachau pt. "Untitled/Bez tytułu/Ohne Titel" zorganizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym Dachau, Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu, Urzędem Miasta w Oświęcimiu, PEN Studio i Oświęcimskim Centrum Kultury.

Gdy pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku - podczas spotkania grupy artystów z Dachau pojawił się pomysł na prezentację prac w Oświęcimiu - nastąpiła konsternacja i pojawiło się wiele pytań. Wiele wątpliwości wzbudzał aspekt historyczny, polityczny, socjologiczny a przede wszystkim symbol, jaki dla świata kryje się pod nazwą "Auschwitz". Wtedy pojawiło się twierdzenie, że Oświęcim to być może takie samo miasto jak Dachau. Na mieście Dachau podobnie jak na Oświęcimiu ciąży cień historii. Padło pytanie - kto na świecie wie, że Oświęcim to piękne, tętniące życiem nowoczesne miasto? Kto wie, że Dachau to zabytkowe miasto bawarskie o wielkich tradycjach artystycznych, które w latach 1870-1920 było największą siedzibą malarzy poza obrębem dużych miast niemieckich i tradycja ta kontynuowana jest do dzisiaj? Że spacerując uliczkami tego miasta napotkamy wiele galerii, pracowni i domów artystów? Tu trzeba nadmienić, że wynika to również z polityki kulturalnej władz miasta oferujących artystom bardzo tanie pracownie i mieszkania. Decyzja zapadła i jesienią 1988 roku artyści z Dachau nawiązali pierwsze kontakty z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży i artystą Pawłem Warchołem. W 1989 roku zaplanowano wystawę pt. "Artyści z Dachau". 1989 rok był rokiem wielkiego przełomu - w Polsce upada komunizm i mimo totalnego zamieszania w gospodarce, handlu Polacy są pełni entuzjazmu. Przy realizacji wystawy napotykano wiele trudności, przede wszystkim administracyjnych. RFN dla jeszcze komunistycznych władz była w dalszym ciągu wrogiem. Jednak przy bezwarunkowym poparciu władz miasta Oświęcimia z ówczesnym prezydenta miasta Andrzejem Telką oraz Lanratu Dachau i Starosty Hansjoerg'a Christman'a, istotnej pomocy dyrektor Zakładowego Domu Kultury Uli Maj i dyrektora MDSM Zbigniewa Jekiełka udało się wszystko doprowadzić do szczęśliwego finału.

We wrześniu 1989 roku w ówczesnym Zakładowym Domu Kultury Zakładów Chemicznych Oświęcim i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży była prezentowana z dużym ogólnopolskim sukcesem wystawa "Artyści z Dachau". Od tego czasu trwają nieoficjalne kontakty między artystami z regionu Dachau i Oświęcimia. Prace polskich artystów w tym z regionu Oświęcimia były kilkakrotnie pokazywane w Dachau, natomiast prace artystów z Dachau były prezentowane w Oświęcimiu, Katowicach i Krakowie. Relacje artystyczne, przekładały się również na inne kontakty pomiędzy społecznościami z obu miast i regionów. Ostatnio wspólnym przedsięwzięciem była wystawa "Nowy dwudźwięk" prezentowana w październiku 2009 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury i Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Projekt "Untitled/Bez tytułu/Ohne Titel" został zorganizowany z okazji 25-lecia współpracy pomiędzy środowiskami artystycznymi obu regionów. W czerwcu 2014 roku w renomowanej galerii KVD w Dachau będzie prezentowana wystawa "Artyści z Oświęcimia" organizowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu i Urzędem Miasta w Oświęcimiu.
 
Oprócz wystawy Oświęcimskim Centrum Kultury specjalny pokaz prezentowany był w Domu Ciszy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Uczestnicy wystawy:
Remigiusz Dulko - rzeźba, Janusz Karbowniczek - malarstwo, Johannes Karl - video, instalacja, Marian Kasperczyk - malarstwo, Nico Kiese - rzeźba, Heiko Klohn - rysunek, Florian MarschalI - rysunek, Martyna Paluchiewicz-Łabaj - rysunek, Ada Rudyk - grafika, Waldemar Rudyk - obiekty malarskie, Wolfgang Sand - rzeźba, Katrin Schürmann - instalacja, grafika, Monika Siebmanns - ceramika, Paweł Warchoł - rysuneklogo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)