Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Tydzień Kultury Beskidzkiej

od: do:

Tydzień Kultury Beskidzkiej to nie tylko święto folkloru i sztuki ludowej, ale przede wszystkim tańca, śpiewu, muzyki, zabawy i radości. Impreza jest doskonałą okazją do kontaktu z rodzimą kulturą ludową, jak również do zapoznania się z różnorodną i niejednokrotnie orientalną kulturą innych państw i narodów.

To najstarsza, największa i najdłużej trwająca w Europie impreza folklorystyczna wpisana w kalendarz światowych spotkań folklorystycznych odbywających się pod patronatem C.I.O.F.F. - Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Tradycyjnej.

Historia Tygodnia Kultury Beskidzkiej sięga 1964 roku, kiedy to w Wiśle zainaugurowana została pierwsza edycja tej imprezy, będąca wówczas przeglądem zespołów regionu cieszyńskiego, wzbogaconym występami gości z Podhala i zaprzyjaźnionego Zaolzia. W 1966 roku III Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywa się również w Szczyrku, gdzie przez trzy dni prezentowane są fragmenty imprezy wiślańskiej. Podczas IV TKB, rok później, prezentacje w pełnym wymiarze mają miejsce w Wiśle i Szczyrku, impreza nabiera ponadto charakteru międzynarodowego. W 1975 roku, podczas XII edycji imprezy, do grona miast TKB dołącza Żywiec, a w roku następnym Maków Podhalański.

Oświęcim, najmłodsza estrada Tygodnia Kultury Beskidzkiej, zainaugurowała swoją działalność w 1992 roku
.

W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej, oprócz prezentacji na pięciu głównych estradach, odbywają się liczne koncerty i cykliczne imprezy w innych miejscowościach, m.in. "Festyn Istebniański" w Istebnej, Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (naprzemiennie w Wiśle, Szczyrku, Żywcu), "Gorolski Święto" w Jabłonkowie na Zaolziu w Republice Czeskiej, "Wawrzyńcowe Hudy" w Ujsołach. Do imprez towarzyszących należą również barwne korowody zespołów w Wiśle, Szczyrku, Żywcu i koncerty kapel polskich i zagranicznych w Wiśle, Szczyrku, Żywcu i Makowie Podhalańskim, targi sztuki ludowej w Żywcu oraz kiermasze i wystawy.

Koncerty w Oświęcimiu odbywają się tradycyjnie na estradzie obok Oświęcimskiego Centrum Kultury.

  1. 1
  2. 2
  3. następna


Wieści z Ratusza | 26.05 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

czerwiec 2023
  P W Ś C P S N
22 1 2 3 4
23 5 6 7 8 9 10 11
24 12 13 14 15 16 17 18
25 19 20 21 22 23 24 25
26 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)