Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Tutanchamon. Oblicze bez maski - z cyklu Art Beats

od: do:

na plakacie popiersie faraona Tutenchamona, innej postaci a w oddali jakieś buynki
Spotkaj się ze Złotym Królem w kinowej sali!

26 listopada 1922 roku, archeolog i egiptolog Howard Carter, dokonał niezwykłego odkrycia. Tego dnia po raz pierwszy otworzył grobowiec faraona Tutanchamona. Komora grobowa, wypełniona przeróżnymi przedmiotami, zachowana była w nienaruszonym stanie.

Z okazji stulecia odkrycia grobowca Tutanchamona, widzowie po raz pierwszy będą mieli okazję obejrzeć na wielkim ekranie ekskluzywne zbiory cennych przedmiotów należących do faraona. Są one prezentowane w ramach największej, międzynarodowej wystawy poświęconej Tutanchamonowi. Sfotografował je Sandro Vannini, jeden z najlepszych fotografów, który dokumentuje skarby egipskiego władcy.

To niezwykła, filmowa okazja, by poznać prawdziwe oblicze tajemniczego faraona. Widzowie będą mogli z bliska obejrzeć 150 przedmiotów ze skarbca Tutanchamona i szczegółowo prześledzić proces tworzenia wyjątkowej wystawy poświęconej dziejom Złotego Króla.

Tutanchamon to imię, które stało się częścią zbiorowej wyobraźni ludzi na całym świecie. Przywołuje to, co najbardziej imponujące i tajemnicze w historii starożytnego Egiptu - od piramid po budzącą grozę klątwę. Od momentu odkrycia jego grobowca, faraon ten zyskał niemal status celebryty. Mało kto jednak łączy tę niezwykłą popularność z działaniami jego odkrywcy, Howarda Cartera. W czasach, w których archeolog dokonał swego odkrycia metody komunikacji masowej dopiero zaczynały raczkować, a mimo to o Tutanchamonie usłyszał cały świat.

"Tutanchamon. Oblicze bez maski" odkrywa tę niezwykłą historię, zabierając w podróż do miejsc, w których wspomnienia dawnych egipskich bogów i władców są nadal żywe.

Odwiedzimy Muzeum Egipskie w Kairze i przyjrzymy się z bliska przechowywanym na jego wystawach skarbom. Będziemy też towarzyszyć ekspertom w pracach konserwatorskich, podczas poszczególnych etapów przygotowywania wystawy. Wraz z drogocennymi skarbami Tutanchamona udamy się też do Los Angeles, Paryża i Londynu. Dzięki dostępowi do największych prywatnych archiwów oraz materiałom zgromadzonym w nowojorskim Metropolitan Museum of Art i oksfordzkim Griffith Institute, razem z Carterem ponownie odkryjemy niezwykły grobowiec Tutanchamona, poznamy konsekwencje tajemniczej klątwy, a także odkryjemy kilka nieznanych sekretów z życia Złotego Króla - chłopca wyniesionego do rangi półboga, który zmarł przedwcześnie w wieku 19 lat i został złożony w prowizorycznym grobie, aby, wraz ze swymi skarbami, mógł udać się w zaświaty.

scenariusz i reżyseria: Ernesto Pagano
zdjęcia: Sandro Vannini/Laboratoriorosso Srl
montaż: Gianluca Cristofari
animacja i efekty specjalne: Francesco Cardoni/Laboratoriorosso Srl
narrator: Iggy Pop
wersja językowa: napisy
czas trwania: 80 minut

z cyklu "Art Beats - wielka sztuka w kinie"

14.05.2022

16.05.2022logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)