Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Scenariusz filmowy - warsztaty scenariuszopisarstwa

od: do:

22 października 2013 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyły się, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Film - fabryka marzeń, warsztaty scenariuszopisarstwa pn. "Scenariusz filmowy" prowadzone przez Zbigniewa Masternaka - pisarza, dramaturga, scenarzystę, autora trylogii "Księstwo" ("Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk") i świeżo wydanej książki pt. "Nędzole", której premiera odbyła się na Targach Książki w Krakowie (21-27 października).

Program warsztatów obejmował:
-wprowadzenie do sztuki tworzenia scenariuszy filmowych - konstrukcja scenariusza, czym jest scenariusz, punkty zwrotne w scenariuszu
-konstrukcja głównego bohatera i bohaterów drugiego planu, główny bohater a splot sytuacyjny, główny bohater a bohaterowie drugiego planu
-dialogi, określanie bohaterów poprzez sposób mówienia, budowanie akcji poprzez dialogi
-przygotowywanie własnych pomysłów scenariuszowych w formie treatmentu (streszczenia)

Udział w warsztatach był bezpłatny.

Zbigniew Masternak - rocznik 1979 - pisarz, dramaturg, scenarzysta filmowy, producent. W latach 2006-2008 ukazały się trzy księgi z autobiograficznego cyklu "Księstwo": "Chmurołap", "Niech żyje wolność" i "Scyzoryk". "Niech żyje wolność" stała się bestsellerem. Książki Zbigniewa Masternaka ukazują się w przekładach na języki obce. "Niech żyje wolność" ukazała się w języku wietnamskim w Ho Chi Minh. Obecnie powstają przekłady na mongolski, macedoński, portugalski, hiszpański, słoweński, ukraiński.

W 2011 roku na podstawie trylogii powstał film "Księstwo" w reżyserii Andrzeja Barańskiego. Premiera polska filmu odbyła się w 2011 roku podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Premiera światowa miała miejsce w lipcu 2011 roku w Karlovych Varach podczas 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego.

Andrzeja Barańskiego szczególnie zaintrygował los bohatera Zbigniewa Masternaka oraz siła jego charakteru. "Zainteresował mnie rodzaj tego życiorysu. Struktury losów ludzkich, podobne jak u Żeromskiego, czy w ogóle w okresie międzywojennym. Kiedy biedny chłopak nie mogący liczyć na pomoc biednej matki - wdowy, a jednocześnie mający aspiracje, odbija się w końcu - przede wszystkim świadomością - od tego środowiska w którym się urodził i przebywał. Nie ma lekkiego życia. W momencie kiedy jedzie na studia zdany jest tylko na siebie".

Nowa książka Zbigniewa Masternaka pt. "Nędzole" opowiada o Polakach pracujących na obczyźnie. Jej premiera przewidziana jest na Targach Książki w Krakowie (21-27 października). Na podstawie fragmentu powieści powstaje scenariusz, który zostanie przeniesiony na ekran przez Krzysztofa Zanussiego.
 
Krzysztof Zanussi
"Nie umiem odpowiedzieć na pytanie, czemu ten tekst tak dobrze mi się czyta. Czy dlatego, że pobrzmiewa w nim rzadka dziś konwencja powieści łotrzykowskiej? Czy porusza mnie pewna symetria doświadczeń? Bo jako student z PRL-u tułałem się kiedyś po paryskim bruku, biedniejszy niż bohater tej powieści. A może o sympatii do tej autobiograficznej opowieści przesądza pasja bohatera, jego wiara w sens pisarstwa. Ludzi z pasją łatwo polubić. Polecam lekturę, zanim film powstanie".Wieści z Ratusza | 3.02 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)