Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Po tamtej stronie drzwi

od: do:

W dniach od 25 września do 15 października 2017 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana była wystawa prac Teresy Urbańczyk pt. "Po tamtej stronie drzwi".

Teresa Urbańczyk - z zawodu informatyk, z zamiłowania artysta. Od dzieciństwa jest związana z Oświęcimiem. Od 2010 roku należy do Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury "Grupa na Zamku" w Oświęcimiu. W swoich pracach stosuje różne techniki - głównie akwarelę, rysunek tuszem, jak również olej i akryl. Tworzy również witraże według własnych projektów, wykonane techniką Tiffany. Zajmuje się również się fotografią, szczególnie przyrodniczą. Tematyka prac, to głównie próby zatrzymania czasu i tego, co wokół znika. Z zafascynowania architekturą drewnianą powstał cykl rysunków cerkwi i kościołów. Są również i fascynacje światłem, przyrodą, etnografią, kulturą różnych narodów i tym, co jest blisko, wokół.

... gdzieś za zakrętem,
... za tym pagórkiem...
... a może za następnym?

Gdzieś na końcu tej drogi odnajdziesz miejsce,
gdzie kiedyś stały domy, mieszkali ludzie, biegały dzieci...
gdzie pozostała tylko cisza, opuszczone mogiły, przydrożne kapliczki
i samotnie stojące drzwi pośród pól...

A może natrafisz jeszcze gdzieś na stare domy, studnie...
Może odkryjesz jakąś cerkiew ukrytą wśród drzew,
zapraszającą do siebie mrugnięciem słońca na blaszanej makowiczce z przekrzywionym krzyżem.
Być może zapytasz o drogę napotkanych ludzi, a oni opowiedzą Ci historię tych miejsc i usłyszysz:
... tam, gdzieś za zakrętem,
... za tym pagórkiem...
... gdzieś na końcu tej drogi...

Dzisiejszy dzień jutro będzie wspomnieniem.
Zrobiona przed chwilą fotografia staje się dokumentem,
który za kilka lat pokaże, jak bardzo wszystko zmienia się wokół nas.
I tak, krok po kroku przechodzimy do historii, pozostawiając swój własny ślad po tamtej stronie drzwi.

Wystawa "Po tamtej stronie drzwi" jest wędrówką po szlaku drewnianej architektury, nie tylko tropem łemkowskich i bojkowskich cerkwi, drewnianych kościołów, starych domów oraz miejsc, po których pozostały tylko nazwy na mapie. Mój szlak biegnie także ścieżkami Podkarpacia, zakręcając dalej na wschodnią część Roztocza oraz Podlasia.
 
Jest też i miejsce na podróż w czasie przez tereny dawnej Galicji Wschodniej, na kilka unikalnych fotografii z początku XX w. pochodzących ze zbiorów Fototeki Instytutu Historii Sztuki UJ w Krakowie oraz kolekcji fotografii udostępnionej on-line przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawa obejmuje akwarele, rysunki oraz fotografie zrobione przeze mnie na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Jest kontynuacją poprzedniej wystawy - z początku 2015 roku -  "Zatrzymać czas, zachować wspomnienia, ocalić od zapomnienia" i choć pokazuje część poznanych wcześniej prac, to opowiada o zachodzących zmianach, próbach ratowania zabytkowych obiektów i przypomina utracone na zawsze piękno tych, które przestały istnieć.

Zapraszam do przejścia przez te symboliczne drzwi, na wędrówkę tropem zapachu starego drewna, historii i wspomnień...

Teresa Urbańczyk


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)