Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów

od: do:

24 listopada 2017 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się drugie - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie będące relacją Leszka Szczasnego z pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku pt. "Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów".  

"Oman. Biało-niebieska kraina pełna zapachów i achów" to relacja z pobytu na Półwyspie Arabskim w 2013 roku - w Omanie, który w przeciągu trzydziestu lat z zabiedzonego kraju stał się jednym z lepiej rozwiniętych na świecie. Jego górzyste, pustynne i nadmorskie drogi - autor spotkania pokonywał tradycyjnie autostopem, nie mogąc nadziwić się omańskiej gościnności i szczerości. Badał stolicę - dostojny i nowoczesny Muscat, ale - przede wszystkim poznawał prowincję i mało uczęszczane zakątki - m.in. Sur, gdzie buduje się statki bez niepotrzebnych gwoździ, czy zagubiony starożytny Qalhat, w któym rozgrywa mecz ping-ponga. Odwiedza także - będące największą atrakcją tego kraju - tzw. wadi - górskie kaniony i będące źródłem jego bogactwa pola naftowe. Podróżnik nie pomija tematów społeczno-politycznych, więc przygląda się licznym mniejszościom w Omanie - Hindusom, Pakistańczykom i Bengalczykom oraz oświeconemu sułtanowi Al Qaboosowi dbającemu nie tylko o ład przestrzenny w swojej ojczyźnie.

Leszek Szczasny - rocznik 1975 - raciborzanin - z wykształcenia jest politologiem i filozofem (UJ) - z zamiłowania społecznikiem, fotografem i przede wszystkim niezależnym globtroterem. Na kawę zbożową i daktyle zarabia, m.in. podróżując ze swoimi slajdowiskami i wystawami po placówkach kulturalnych w całej Polsce. Posiada mnóstwo energii, zmysł obserwacji i swoje zdanie. Ponieważ podróżuje naprawdę za grosze, jest żywym dowodem na to, że "chcieć to móc". Dociera w głąb danej kultury, często podważając związane z nią stereotypy. W 2010 roku wydał książkę "Świat na wyciągnięcie ręki", której niepodrabialna, esencjonalna narracja stara się wyznaczać nowy styl podróżniczego reportażu. Pisze kolejną pt. "Afrykański rytm".

www.leszekszczasny.plWieści z Ratusza | 27.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)