Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Ogrody Ameii... kwitną przez cały rok

od: do:

W dniach od 23 października do 15 listopada 2015 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury prezentowana była wystawa malarstwa grupy "Ameia Pro-Artpless" z Pszczyny pt. "Ogrody Ameii... kwitną przez cały rok".

Uwieńczona dużym sukcesem akcja "Seniorzy dzieciom" podsunęła pomysł pracy od podstaw w zakresie otwierania wrażliwości na sztukę mieszkańców okolic Pszczyny i województwa śląskiego. Powstała pięcioosobowa grupa złożona w większości z nieprofesjonalistów, uhonorowanych jednak nagrodami w konkursach malarskich. Ich prace stanowią pomost między różnymi gatunkami sztuki. Celem działalności grupy "Ameia Pro-Artpless" jest propagowanie malarstwa i pszczyńskich twórców oraz promocja miasta jako mecenasa spotkań "Artysta-sztuka-widz". "Ameia Pro-Artpless" skupia grupę malarzy współtworzących i realizujących program Miejskiego Autorskiego Salonu Wystawowego "Zobacz... Pomyśl... Poczuj...", którego twórcą i komisarzem wystaw jest Anna Stoczek-Szroborz.

Autorki prac prezentowanych na wystawie:

Anna Stoszek-Szroborz - organizatorka grupy malarek pszczyńskich "Ameia Pro-Artpless" i kuratorka wystaw. Urodzona w Rybniku, architekt. Wystawia swoje prace od 1974 roku. Ważniejsze wystawy indywidualne: Gliwice, Katowice, Wisła, Dusseldorf, Hunxe. Wystawy zbiorowe: Tuczno, Zabrze, Bonn, Dusseldorf, Solingen. W 1994 i 1995 rokoku otrzymała nagrody w Konkursie ASAP - The American Society of Architectural Perspectivists.

Monika Balcar-Konieczny - uczestniczka programu, menadżer i koordynator organizacyjny stowarzyszenia "Ameia Pro-Artpless" . Urodzona w Świętochłowicach. Wystawia swoje prace od 2013 roku w Pszczynie i w Bielsku-Białej. W 2014 roku otrzymała wyróżnienie w XX edycji Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Bieńka w Bielsku-Białej.

Alicja Szymczak - uczestniczka programu, członek komisji rewizyjnej stowarzyszenia "Ameia Pro-Artpless". Urodzona w Bielsku-Białej. Tworzy od 1992 roku. Laureatka nagród w przeglądach amatorskiej twórczości plastycznej w Strumieniu, Dolnym Kubinie, Krakowie, Miasteczku Śląskim, Katowicach, Wilkowicach, Bielsku-Białej, Puławach, Tychach i Kielcach.

Ogród jako miejsce przeznaczone do uprawy roślin... tych świeżych, pachnących, bajecznie kolorowych – jest tematem fascynującym ludzi od zawsze. Dla artystów silna, wręcz nieodparta pokusa utrwalenia zachwytu przeżywanego w chwili przekroczenia furtki, bramki, czy wrót ogrodu lub parku. Te nagłe zachwyty przy odnalezionym gdzieś starym bucie, w którym rozrasta się bladoróżowy niecierpek, czy oślepiający słonecznikowy "ogród" panoszący się w rowerowym koszu lub schwytana w ukradkowym spojrzeniu przez biały parkan bujna kwietna zamieć... To momenty warte zatrzymania na zawsze, które notuje się na płótnie w porywie przekonania, że musi się je uchronić od zapomnienia – oraz aby się nimi dzielić...
             
Anna Stoszek-Szroborz


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)