Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Nuriejew bez kurtyny

od: do:

26 listopada 2018 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury został zaprezentowany, w ramach wydarzenia specjalnego, poruszający film dokumentalny z 2018 roku, w reżyserii Jacqui'a Morrisa i Davida Morrisa, przedstawiający niezwykłe życie Rudolfa Nuriejewa - najsławniejszego tancerza XX wieku, który dzięki swej wyjątkowej osobowości przekroczył granicę między światem baletu i popkultury, pt. "Nuriejew bez kurtyny".

Film jest opowieścią o biednym dzieciaku urodzonym w wagonie kolei Transsyberyjskiej, który przebojem wdarł się na szczyt rosyjskiego baletu, by porzucić go podczas spektakularnej ucieczki na Zachód, zwanej „skokiem w wolność”. Nuriejew dosłownie wyrwał się agentom KGB pilnującym zespołu baletowego Teatru im. Kirowa na lotnisku w Paryżu i poprosił o azyl. Wkrótce dzięki swemu niezwykłemu talentowi, tupetowi i licznym znajomościom w świecie artystycznym stał się pierwszej wielkości gwiazdą zachodnich scen od Royal Ballet w Londynie poczynając. Został także partnerem scenicznym największej angielskiej primabaleriny Margot Fonteyn, przedłużając karierę dużo starszej od niego tancerki i tworząc z nią jeden z najsłynniejszych baletowych duetów w historii baletu.

Rudolf - zwany powszechnie „Rudim” - był artystą fascynującym, wzbudzającym zachwyt i kontrowersje, prawdziwą ikoną popkultury, zjawiskiem kulturowym o globalnej sile oddziaływania. Przyjaźnił się z największymi gwiazdami filmu, muzyki i estrady, między innymi z Freddim Mercury, Mickiem Jaggerem, Lizą Minelli i Andy Warholem, a także z Jackie Kennedy Onassis. Brał udział w projektach estradowych i poza tanecznych - wcielił się w postać Rudolfa Valentino w głośnym filmie Kena Rusella. Został dyrektorem baletu Opery Paryskiej, próbował także dyrygować, w tej roli wystąpił pod koniec życia w Polsce. Nie krył swojego homoseksualizmu, bardzo przeżył przedwczesną śmierć z powodu AIDS swego ukochanego, także wybitnego tancerza, Ericka Bruhna. Nuriejew także zmarł na AIDS w 1993 roku.

Film ukazuje nie tylko samego Nuriejewa, ale także czasy, w których żył, gdy polityczne podziały utrudniały lub wręcz uniemożliwiały wymianę myśli twórczej i prądów artystycznych między Związkiem Radzieckim i Zachodem. W przełamaniu tej bariery ucieczka słynnego artysty baletu odegrała sporą rolę. Dokument zawiera wiele dotąd niepublikowanych lub mało znanych nagrań archiwalnych i łączy je z tanecznymi obrazami w choreografii Russella Maliphanta - wybitnego brytyjskiego twórcy spektakli baletowych.

wersja językowa: napisy
czas trwania: 110 minut

Wieści z Ratusza | 27.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...

dzisiaj

styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)