Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Niezłomni. Pod drutami Auschwitz

od: do:

Wyprodukowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento i Projekt: Pilecki film "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz" - według scenariusza i w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego i Bogdana Wasztyla - to pełnometrażowy fabularyzowany dokument ukazujący nieznaną historię. Po raz pierwszy prawdziwi bohaterowie mają możliwość pokazania światu, jak wyglądało życie w cieniu Auschwitz. Nikt wcześniej nie podjął tego tematu w polskim filmie.

Film opowiada o żołnierzach oddziału Armii Krajowej „Sosienki”, który działał w pobliżu KL Auschwitz. Dowódcą oddziału był porucznik Jan Wawrzyczek ps. "Danuta", "Marusza". Partyzanci z „Sosienek” nastawieni byli przede wszystkim na pomoc więźniom obozu, dostarczanie im żywności i lekarstw, pozyskiwanie informacji na temat sytuacji w obozie KL Auschwitz oraz - po zniesieniu odpowiedzialności zbiorowej przez komendanturę obozową - organizowanie ucieczek. Według ostrożnych szacunków przynajmniej co trzecia udana ucieczka z obozu była dziełem „Sosienek”. Wśród uratowanych więźniów byli Polacy, Żydzi, Jugosłowianie, jeńcy sowieccy. „Sosienki” współpracowały z bliźniaczym oddziałem AK „Garbnik” stacjonującym w okolicach Wielkiej Puszczy oraz z ruchem oporu wewnątrz obozu. Część uratowanych więźniów przyłączyła się do partyzantów z "Garbnika" i walczyła do końca wojny z Niemcami. Partyzanci działali brawurowo, często przebrani za esesmanów. Po wojnie prześladowani i odarci z zasług przez władze komunistyczne, skazani zostali na zapomnienie.

produkcja: Polska 2013
gatunek: dokumentalny, historyczny
dozwolony: od 12 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D  
czas trwania: 82 minuty
reżyseria: Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl
scenariusz: Mirosław Krzyszkowski, Bogdan Wasztyl    
zdjęcia: Michał Bożek, Mirosław Krzyszkowski
muzyka: Joined, Mirosław Krzyszkowski

16.10.2014Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...

dzisiaj

luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)