Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Munch. Miłość, duchy, wampirzyce - z cyklu Art Beats

od: do:

na plakacie praca Muncha
Jego Krzyk stał się symbolem naszych współczesnych niepokojów. Nie ma jednak na świecie malarza bardziej znanego i jednocześnie mniej poznanego niż Edvard Munch.

Dziś Oslo, starożytna Kristiania, wyznacza punkt zwrotny w zakresie wiedzy o tym artyście.

Nowe muzeum Munch, otwarte w październiku 2021 roku, to spektakularny drapacz chmur wznoszący się na fiordzie stolicy Norwegii. Zaprojektowany, by pomieścić ogromny zbiór złożony przez artystę swojemu miastu - 28 000 dzieł, od obrazów po grafiki i rysunki, a także notatniki, szkicowniki, fotografie i eksperymentalne filmy. Wszystkie razem dają nam oszałamiający wgląd w umysł, pasje i sztukę geniusza Północy.
 
Śmierć matki, a następnie ukochanej siostry Sophie, a także wyniszczająca depresja ojca naznaczyły życie Muncha już w dzieciństwie. Jak opowiada jego biografka Sue Prideaux, Munch przeżył osiemdziesiąt trudnych lat, wypełnionych problemami psychicznymi, alkoholizmem i izolacją.

W poznawaniu Muncha istotne jest także doświadczenie bohemy schyłku wieku fin de siècle oraz skomplikowane relacje z kobietami, „wampirzycami”.

Dla Muncha trauma i sztuka, pożądanie i udręka łączą się w silną refleksję nad Kobietą, syreną i enigmatycznym sfinksem, by użyć słów artysty, która przyciąga i przeraża mężczyznę, jak wskazuje pisarka Gunnhild Øyehaug.
 
Przede wszystkim jednak, dokument skupia się na jego sztuce, zastanawiając się nad głównym tematem, który wyróżnia się w jego różnorodnej twórczości - wyjątkowym pojęciem Czasu. Munch napisał: Nie maluję tego, co widzę, ale to, co widziałem. Powtarzał swoje tematy, malował i przemalowywał te same obrazy, zachowując je w swoim atelier. Czas w jego rozumieniu był pomostem łączącym wymiary wszechświata, umożliwiającym nawiązanie kontaktu z duchami i duszami.
 
Film bada potężne dziedzictwo, by na nowo rzucić światło na Edvarda Muncha, człowieka o niezwykłym i tajemniczym uroku, prekursora i mistrza. Jednocześnie, to podróż po Norwegii Muncha, po miejscach mu drogich. To poszukiwanie korzeni i tożsamości uniwersalnego artysty.
 
tytuł oryginalny: Munch - Love, Ghosts and Lady Vampires
produkcja: Włochy, Wielka Brytania 2022
wersja językowa: napisy
czas trwania: 90 minut
reżyseria: Michele Mally

z cyklu "Art Beats – wielka sztuka w kinie"


23.11.2022
Wieści z Ratusza | 27.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)