Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Mongolia - podróże w kraju Czyngis-chana

od: do:

28 lutego 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się dwunaste - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie z geografem i podróżnikiem organizującym i pilotującym wyprawy przygodowe, trekkingowe, konne i rowerowe w różne miejsca na ziemi - Jakubem Czajkowskim pt. "Mongolia - podróże w kraju Czyngis-chana".

Mongolia to kraj o bogatej kulturze i imponującej historii. Jej najcenniejszym skarbem jest przyroda. Nieskażona, dziewicza i wbrew powszechnemu mniemaniu niezwykle różnorodna. Na mongolskim stepie niewiele zmieniło się od czasów Czyngis-Chana, a Mongołowie bardzo chętnie witają gości i często zapraszają do swoich jurt. To jeden z nielicznych narodów niezmienionych jeszcze współczesnością.

Podczas spotkania mieliśmy okazję podróżować przez zielone, ciągnące się po horyzont stepy. Po drodze odwiedziliśmy jurty nomadów i przyjrzeliśmy się tradycyjnemu sposobowi życia pasterzy. Wśród śpiewających wydm i płonących klifów Pustyni Gobi poszukaliśmy szkieletów dinozaurów i zmierzyliśmy się z potężnym mongolskim wiatrem, podjeżdżając rowerami na górskie przełęcze. W trakcie podróży zatrzymaliśmy się w wielu buddyjskich klasztorach i zupełnie przypadkiem trafiliśmy na narodowe mongolskie święto - Naadam.

Dotarliśmy również nad jedno z najpiękniejszych jezior świata - Chubsuguł, aby z końskich grzbietów podziwiać malownicze krajobrazy. Podróżowanie konno to wyjątkowa forma poznawania tej części świata. Konie od setek lat zajmują w kulturze Mongołów ważne miejsce, a ludzie wciąż nie wyobrażają sobie codziennego życia bez nich. Choć nigdy nie dorównamy umiejętnościami tamtejszym jeźdźcom, to podróżując w siodle zdobędziemy ich sympatię i nieraz napijemy się wspólnie kumysu. Na dzielnych i wytrzymałych wierzchowcach dotarliśmy na wysokie przełęcze i poczuliśmy wiatr we włosach galopując bezkresnym stepem. Cieszyliśmy się prawdziwą, niczym nie skrępowaną wolnością i przestrzenią, na sto procent obcując z majestatem natury.

Jakub Czajkowski kilkakrotnie podróżował konno po Mongolii i wędrował po górskich pustkowiach Azji Środkowej, w Pamirze i Tien-szanie. Przemierzał szlaki Tybetu, Indochin i syberyjską tajgę. Wielokrotnie organizował też trekkingi górskie w różnych pasmach Karpat. Pasjonuje się fotografią, dziką przyrodą i aktywnym wypoczynkiem, najlepiej na dystansie 100 km, z mapą i kompasem w dłoni.

wstęp wolny


logo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)