Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Krzyk Ciszy

od: do:

W dniach od 10 do 31 grudnia 2013 roku w galerii "Tyle światów" Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana była, w ramach projektu Dom otwarty z cyklu: Fotografia - kreator spojrzeń, wystawa fotografii Radka Jaworskiego pt. "Krzyk Ciszy".

Zdjęcia prezentowane na wystawie to pełna ekspresji artystyczna wizja, nawiązująca w przejmujący sposób do tematyki katyńskiej. Są to w większości fotografie wykonane w ramach projektu dyplomowego "Chrystus Katyński", który był realizowany przez Radka Jaworskiego w latach 2008–2010. Punktem wyjścia do jego twórczych poszukiwań była rzeźba Maksymiliana Biskupskiego "Chrystus Wszystkich Zaginionych". Czterometrowy, wykonany z brązu monument znajdował się wówczas w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Fotografie zostały wykonane w trudnych warunkach, wynikających z trwającego wówczas remontu w kościele. Brak odpowiedniej ekspozycji rzeźby i swobodnego dostępu do niej, stanowiły dodatkowe utrudnienie i wyzwanie. Efekty wizualne uzyskano przy użyciu czysto fotograficznych środków, bez cyfrowej ingerencji w obraz. Zdjęcia nie są reprodukcją rzeźby. Odchodzą również od prezentacji jej dosłownego przekazu – anatomii umierania i cierpienia. Wybiegają poza fotografowany przedmiot w stronę malarskich, niekiedy surrealistycznych wizji i przedstawień, nawiązujących między innymi do symboliki vanitas.

Radek Jaworski – artysta fotografik, absolwent kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. W 2010 roku ukończył Warszawską Szkołę Fotografii. Pracę dyplomową pt. "Chrystus Katyński" obronił w pracowni Fotografii Kreacyjnej profesora Wojciecha Prażmowskiego. Fotoreporter Polskiej Agencji Fotografów Forum. Publikuje w prasie codziennej oraz w wydawnictwach artystycznych, krajoznawczych i encyklopedycznych. Jest autorem fotografii zamieszczonej na znaczku pocztowym, wydanym przez Pocztę Polską SA w 2010 roku z okazji Roku Chopinowskiego. Prace jego autorstwa znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Niemczech, Hiszpanii, RPA i Stanach Zjednoczonych.


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)