Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Koriolan

od: do:

21 października 2016 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się - w Roku Szekspirowskim - w 400. rocznicę śmierci Williama Szekspira - w ramach IV Tygla Teatralnego - retransmisja spektaklu z Donmar Theatre w Londynie, z cyklu National Theatre Live, pt. "Koriolan" w reżyserii Josie Rourke z Tomem Hiddlestonem w roli Koriolana.

"Koriolan" to ostatnia z tragedii Szekspira - trzecia część "rzymskiej" trylogii (po "Antoniuszu i Kleopatrze" oraz "Juliuszu Cezarze"), która jest wielką dysputą na temat etyki. W dyspucie tej argumentem jest z jednej strony korzyść osobista, a z drugiej odpowiedzialność publiczna i dobro państwa.

To opowieść o rzymskim generale Kajusie Marcjuszu zasłużonym w walkach z Wolskami. Akcja toczy się w Rzymie. Mieszkańcom zostają odebrane zapasy zboża, co doprowadza do licznych zamieszek. Obwiniany za taki stan rzeczy jest Kajus Marcjusz, który znany jest z pogardliwego nastawienia do ludu. W międzyczasie w kierunku Wiecznego Miasta nadciągają niebezpieczne wojska Wolsków. Generał opuszcza Rzym i podejmuje się walki z nimi. Udaje się mu po bohaterskich walkach zdobyć miasto Corioles i następnie dołącza do innych oddziałów rzymskich, by stoczyć zwycięską walkę z zastępami samego Aufidiusza - wodza wrogich wojsk. Choć sam wódz Wolsków nie został zabity, niebezpieczeństwo zostało zażegnane. Zasługi i męstwo Kajusa Marcjusza w walkach o Corioles sprawiły, że nadano mu przydomek Koriolan.

Po powrocie do Rzymu bohater ubiega się o stanowisko konsula. Udaje mu się zdobyć przychylność Senatu, lecz lud - podżegany przez trybunów Sycyniusza Velutusa i Juniusza Brutusa -  nie popiera jego kandydatury. Koriolan nie mogąc się z tym pogodzić, po raz kolejny głośno narzeka na lud. Wkrótce zostaje uznany za zdrajcę i wygnany z Rzymu. Przyłącza się do Wolsków i razem z ich armią postanawia uderzyć na Rzym. Wraz z Aufidiuszem rusza więc na ojczyznę po kolei zdobywając wszystkie miasta. Ta sytuacja wzbudza konsternację wśród Rzymian, którzy kilkakrotnie próbują pokojowo rozwiązać konflikt. Dopiero na prośbę najbliższych Koriolan zaprzestaje walk. Zgadza się na pokój z Rzymem. Nie wraca jednak do Rzymu lecz do Corioles. Tam Aufidiusz oskarża go o zdradę i Koriolan zostaje zabity przez stronników Aufidiusza.

wersja językowa: napisy
czas trwania: 215 minut z przerwą
fot. Johan Persson


Strona główna gazety Głos Ziemi Oświęcimskiej, białe tło na większości strony drobny druk, zdjęcia, tytułGłos Ziemi Oświęcimskiej nr 1 online 24 stycznia 2023 roku został wydany styczniowy numer Głosu Ziemi Oświęcimskiej . Gazeta będzie kolportowana do mieszkań i budynków prywatnych na terenie miasta. Zapraszamy również do lektury gazety w wersji elektronicznej . Kolejny numer ukaże się 21 lutego 2023 roku . ...czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)