Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Komunia

od: do:

Film nagrodzony na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno, 32. Warszawskim Festiwalu Filmowym, laureat Grand Prix festiwali w Bratysławie, Mińsku i Lipsku, zdobywca Europejskiej Nagrody Filmowej.

Kiedy dorośli bawią się w dom, wtedy to dzieci muszą szybko dorosnąć. 14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem, niepełnosprawnym bratem i dba o relacje z mieszkającą osobno matką, ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia święta 13-letniego Nikodema. Ola bierze na siebie całą odpowiedzialność za przygotowanie idealnej rodzinnej uroczystości.

"Po kilku pierwszych spotkaniach z Olą, Nikodemem i ich ojcem, wiedziałam, że chcę zrobić film o sile bezwarunkowej rodzinnej miłości, o więzach, które łączą na zawsze" - mówi Anna Zamecka, reżyserka filmu "Komunia". - "We wnętrzu ciasnego mieszkania – gdzie wszystko ginie, psuje się i sypie - zobaczyłam troje ludzi związanych ze sobą tak mocno, że gest jednego z nich natychmiast powodował lawinę reakcji: od złości, przez strach, po powstrzymywane wzruszenie. Był tylko jeden sposób na sfilmowanie tego nagromadzenia przedmiotów i emocji: kamera musiała stać się czwartym członkiem rodziny".

"Komunia" odkrywa piękno w odrzuconych, siłę w najsłabszych, potrzebę zmiany tam, gdzie nic na nią nie rokuje. To przyspieszona lekcja dojrzewania, która uczy, że żadne porażki nie są ostateczne. Szczególnie tam, gdzie idzie o miłość.

"Komunia" jest dla mnie o rodzinnej więzi" - mówi Izabela Łopuch, producentka i szefowa produkcji HBO Polska. - "Nie tej, której ilustracją na obrazku jak z katalogu czy reklamy, są "szczęśliwi ludzie", a ich szczęście oznaczają piękne meble, przestronne wnętrze, wypolerowane na błysk owoce na stole. Więź to coś innego. To coś, czego się nie da oszukać - ani wytworzyć sztucznie, ani przeciąć. To coś, co żyje w nas od urodzenia do śmierci. Ewoluuje, zmienia, zmusza do myślenia o sobie w relacji z innymi. Subtelność i wnikliwość, z jaką Ania pokazała tę więź w rodzinie bohaterów, wzrusza mnie i przypomina, że najważniejsze co mamy, to ludzie obok".

Światowa premiera "Komunii" - pełnometrażowego debiutu Anny Zameckiej - odbyła się w 2016 roku na MFF w Locarno.

produkcja: Polska 2016
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 12 lat
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
wersja językowa: napisy w języku angielskim
czas trwania: 72 minuty
reżyseria: Anna Zamecka
scenariusz: Anna Zamecka
zdjęcia: Małgorzata Szyłak
muzyka: Agnieszka Stulgińska
obsada: Ola Kaczanowska, Nikodem Kaczanowski, Marek Kaczanowski, Magdalena Kaczanowska

Festiwale/Nagrody:
2017 – Berlin, Europejska Nagroda Filmowa dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – MFF w Locarno, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego sekcji La Semaine de la Critique
2016 – Warszawski Festiwal Filmowy, nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – Jihlava Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych, nagroda Srebrne Oko
2016 – DOK w Lipsku - Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – MFF w Mińsku, Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – MFF w Bratysławie, Grand Prix dla najlepszego filmu dokumentalnego
2016 – IDFA, Amsterdam - sekcja: Best of Fests

18. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych
"Kochać człowieka"
25-27.01.2018

projekcja towarzysząca

26.01.2018na ilustracji collage z plakatów z imprezWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż online https://ock.systembilet...czytaj więcej...
wrzesień 2023
  P W Ś C P S N
35 1 2 3
36 4 5 6 7 8 9 10
37 11 12 13 14 15 16 17
38 18 19 20 21 22 23 24
39 25 26 27 28 29 30
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)