Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Jesień Oświęcimska 2019

od: do:

W dniach 14-15 września 2019 roku na Rynku Głównym w Oświęcimiu odbywały się prezentacje artystyczne w ramach "Jesieni Oświęcimskiej".

Tegoroczna edycja upłynęła tradycyjnie pod znakiem doskonałej, różnorodnej muzyki i fantastycznej zabawy.

W programie: koncert zespołu Beniamin i RR, koncert Andrzeja Sikorowskiego i Mai Sikorowskiej z zespołem, koncert piosenki francuskiej w wykonaniu Martineau Trio w składzie: François Martineau, Mateusz Gurgul i Adrianna Kućmierz, spektakl w wykonaniu Teatru Pantomimy Mimo pt. "Przedwczorajsze historie" i koncert Jazz Bandu Młynarski-Masecki pt. "Noc w Wielkim Mieście".

Ponadto - w ramach "Kuchni świata" - odbywały się degustacje przekąsek i potraw kuchni francuskiej przygotowanych przez mistrza kuchni Sebastiana "Szromu" Schroma. Na stoisku miasta partnerskiego Ballan Mire czas umilał będzie kataryniarz. Wspólnie namalowaliśmy "Portret miasta", a na wzgórzu zamkowym Muzeum Zamek w Oświęcimiu odbywał się 6. Targowisko staroci "Rzeczy z duszą" oraz udostępnione były ekspozycje w Zamku i Ratuszu.

Jesień Oświęcimska 2019 galeria

Jesień Oświęcimska
14-15.09.2019


14.09.2019
koncerty:
godz. 17:30 Beniamin i RR
godz. 19:00 Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem
(Rynek Główny)

15.09.2019
godz. 14:00 Martineau Trio w składzie: François Martineau, Mateusz Gurgul i Adrianna Kućmierz z koncertem piosenki francuskiej
godz. 15:00 Teatr Pantomimy Mimo ze spektaklem "Przedwczorajsze historie" 
godz. 16:00 Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem "Noc w Wielkim Mieście" 
(Rynek Główny)

ponadto:

14.09.2019
godz. 14:00 "Portret miasta" - wspólne malowanie
(Rynek Główny)

14-15.09.2019
godz. 14:00-18:00 "Kuchnie świata - kuchnia francuska" - degustacje przekąsek i potraw przygotowanych przez mistrza kuchni Sebastiana "Szromu" Schroma
(Rynek Główny)

14-15.09.2019
godz. 14:00-18:00 stoisko promocyjne miasta partnerskiego Ballan Mire - czas umilał kataryniarz
(Rynek Główny)

15.09.2019
godz. 10:00-18:00 6. Targowisko staroci "Rzeczy z duszą", zwiedzanie ekspozycji muzealnych
(Muzeum Zamek w Oświęcimiu i Ratusz)

wstęp wolny

Beniamin Sobaniec - lider zespołu - to wyjątkowo charyzmatyczny i elektryzujący wokalista, autor tekstów, poruszający się głównie w klimatach  rocka i bluesa. Z grupą Roots Rockets - której był założycielem i frontmanem - nagrał dwie świetnie przyjęte płyty - "RRewolucja" (2013) i "Marsala 2.0.1.5. (2015). Wystąpił w ponad 300 koncertach w Polsce i za granicą. Uczestniczył w wielu festiwalach, między innymi w Przystanku Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Jarocin Festiwal. Jest zwycięzcą I edycji Festiwalu Supportów Hej Fest w Zakopanem 2016, finalistą IX edycji Must Be The Music, półfinalistą VI edycji Must Be The Music, laureatem I miejsca Konkursu Młodych Talentów im. Ryszarda Sarbaka na Festiwalu Reggae na Piaskach (2013), laureatem III miejsca w konkursie kapel Festiwalu im. Ryśla Riedla, zwycięzcą I edycji Festiwalu Nowe Spojrzenie w Bydgoszczy (2012), zwycięzcą II edycji Festiwalu Treffowisko w Nowym Sączu (2011), laureatem III miejsca w konkursie Niemen Non Stop w Słupsku.

Andrzej Sikorowski - autor piosenek, wokalista, gitarzysta, lider zespołu Pod Budą i twórca większości jej piosenek. Napisał kilkaset utworów nagranych na kilkunastu płytach złotych i platynowych. Dał wiele koncertów w kraju i za granicą. Współpracuje również z innymi wykonawcami, m.in. z Marylą Rodowicz i Grzegorzem Turnauem. Napisał muzykę do ponad 20 filmów animowanych dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród festiwalowych, zdobywcą czołowych miejsc w plebiscytach radiowych i telewizyjnych. Jego "Kap. Kap, płyną łzy", "Nie przenoście nam stolicy do Krakowa", czy "Ale to już było" śpiewa od lat cała Polska. Od 2005 roku występuje także u boku swojej córki - Mai Sikorowskiej, jako autor, kompozytor, akompaniator, partner wokalny.

Maja Sikorowska przez wiele lat była wokalistka zespołu Pod Budą, z którym wystąpiła na wielu koncertach w Polsce, USA i Kanadzie. Śpiewa także w języku greckim (Grand Prix Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu). Od 2005 roku koncertuje z zespołem własnym u boku ojca -  Andrzeja Sikorowskiego i innych krakowskich muzyków. Wspólnie z Andrzejem Sikorowskim nagrała polsko-grecką płytę "Kraków-Saloniki" (platynowa płyta), nominowaną w 2006 roku do Fryderyków, płytę z kolędami i pastorałkami "Śniegu cieniutki opłatek", płytę "Sprawa rodzinna". W 2016 roku ukazał się ich najnowszy album "Okno na Planty". Maja Sikorowska współpracuje także z krakowskim zespołem Kroke, z którym w 2011 roku nagrała płytę "Avra" oraz z krakowskim zespołem Sokół Orkestar. Podejmuje również własne próby kompozytorskie.

François Martineau od sześciu lat mieszka w Krakowie. Pochodzi z muzykującej rodziny. Muzyka jest dla niego hobby i wielką pasją. Gra na gitarze i śpiewa dla siebie. Od kiedy jest w Polsce zauważył, że wielu ludzi bardzo lubi słuchać piosenek francuskich. Postanowił przybliżyć polakom francuskie melodie i zaczął... występować na krakowskim rynku. Pojawiał się również w Piwnicy Pod Baranami, Radiu Kraków oraz wielu innych miejscach. Pasja śpiewania zaprowadziła go do programu "Mam Talent". Po jego występie w eliminacjach Małgorzata Foremniak... wcisnęła złoty przycisk, który przeniósł Françoisa Martineau do półfinału 11. edycji programu.

Mateusz Gurgul jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, akordeonistą, pianistą, kompozytorem i pedagogiem, lidere formacji Gurgul Band. Jako akordeonista występował w filmach "Kochaj i tańcz" oraz "Śpij kochanie". Jest twórcą muzyki do filmu dokumentalnego "Morze twoimi oczami". Brał udział w licznych projektach artystycznych, między innymi podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta w Poznaniu, Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie i Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Współpracował z Teatrem Bagatela, Teatrem Słowackiego i Teatrem Groteska w Krakowie, Krakowską Operą Kameralną oraz Teatrem Witkacego w Zakopanem.

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku. Założony - przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora - szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów Teatru Mimo zaowocowały wypracowaniem własnego języka teatralnego, w którym artyści starają się łączyć najważniejsze elementy sztuki kluczowych twórców i reformatorów współczesnej pantomimy.

"Przedwczorajsze historie" są próbą zachowania w pamięci fragmentów świata, który ocalał na poz˙ółkłych fotografiach. Ukazują atmosferę bezpowrotnie minionej epoki. Spektakl jest opowieścią o tych chwilach, które pomimo upływu lat nadal silnie tkwią w pamięci naszych bliskich, a dzięki nim w nas samych. W spektaklu pojawiają się różne postaci, dzięki którym wspólnie zinterpretujemy zdarzenia oraz sytuacje międzyludzkie. Dostrzeżemy w jaki sposób zmieniająca się rzeczywistość wpływa na życie bohaterów oraz przyjrzymy się opowieści o różnych obliczach miłości, o radościach, trudach codzienności, a także o tym, że zarówno kiedyś - jak i teraz - śmiejemy się i płaczemy z podobnych powodów. To wszystko na przestrzeni kilkudziesięciu lat XX wieku. Pocałunków, uścisków, westchnień i przedwczorajszych historii nigdy za wiele.

Jazz Band Młynarski-Masecki to zespół grający przedwojenny polski jazz. Wbrew obiegowej opinii, jazz nie trafił do Polski na falach słuchanego po kryjomu Radia Wolna Europa. Pierwsze polskie jazzowe utwory powstawały już pod koniec lat 20. XX wieku wieku. Wybitni kompozytorzy - Henryk Wars, Jerzy Petersburski, bracia Artur i Henryk Gold - zasłuchani w płytach zza oceanu, czy z Berlina tworzyli hity na potrzeby filmu, kabaretów, teatrów i rewii a także na zamówienie coraz liczniejszych wytwórni płytowych - Columbia i Syrena Record. Do 1939 roku powstały tysiące kompozycji i nagrań z udziałem wybitnych instrumentalistów oraz śpiewaków i aktorów. II wojna światowa przekreśliła te wybitne życiorysy, przerwała ciągłość i zakończyła okres "prosperity" młodego polskiego show biznesu... ale nie bezpowrotnie!

Wybitny pianista Marcin Masecki razem z Janem Emilem Młynarskim powołali do życia zespół odwołujący się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. W repertuarze zespołu znalazły się utwory swingowe - w większości nieznane szerokiej publiczności. Grupa wykonuje również wyjątkowe tanga, z których autorstwa polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Jazz Band skupiony jest wokół ducha postaci Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora. Marcin Masecki z Janem Emilem Młynarskim niejako rekompensują stracone szanse całego pokolenia polskich artystów rozrywkowych, którzy w rozkwicie prosperity musieli uciekać, walczyć, ginąć, emigrować osierocając polską muzykę rozrywkową w niepowetowany sposób. Aranżacje Marcina i głos Janka nadają całości zupełnie nowy oddech, czyniąc tę muzykę aktualną i użytkową, do tańca i wzruszeń.

organizator

 

partnerzy

Jesień Oświęcimska 2019 galeria

Pliki do pobrania:

Jesień Oświęcimska 2019 regulamin imprezy.pdf (Rozmiar: 207739 bajtów)


Wieści z Ratusza | 27.01 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)