Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Dworcowa Ballada

od: do:

1 lutego 2020 roku w Naszym Kinie Oświęcimskiego Centrum Kultury odbyła się, w ramach 19. Międzynarodowego Festiwalowi Filmów Nieprofesjonalnych "Kochać człowieka", projekcja filmu "Dworcowa Ballada" połączona ze spotkaniem z jego reżyserem Andrzejem Celińskim.

"Dworcowa Ballada" to film będący pierwotną wersją powstałego rok później obrazu "Dzieci z Leningradzkiego", za który Hanna Polak i Andrzej Celiński uzyskali nominację do Oskara w 2005 roku.

To przejmujący obraz środowiska "bezprizornych" - dokumentalna opowieść o grupach bezdomnych dzieci wegetujących na moskiewskich dworcach i stacjach metra.

Najczęściej są to uciekinierzy z poprawczaków, domów dziecka lub sieroty. Spotyka się ich na dworcach, stacjach metra, śmietnikach lub opuszczonych ruderach. Muszą jakość przetrwać, więc organizują się w grupy.

Zajmują się żebraniem, drobnymi kradzieżami i wymuszeniami, żeby zdobyć żywność, ale przede wszystkim muszą zorganizować klej, którym się narkotyzują.

Zdjęcia - trwające z przerwami ponad dwa lata - zostały wykonane przez operatorów z Polski, Rosji i Niemiec. Filmowano na moskiewskich dworcach, stacjach metra, kolejkach, pociągach, ruinach domów, tunelach. Około połowy ujęć powstało dzięki filmowaniu ukrytą kamera. Ekipa kilkakrotnie została zatrzymana na posterunku milicji "Basmannyj", gdzie starannie kasowano nagrany materiał. Mimo utrudnień powstał wzruszający i wstrząsający obraz życia dzieci obok których przechodzą tysiące moskwian każdego dnia.

produkcja: Polska 2003
gatunek: dokumentalny
dozwolony: od 15 lat
wersja językowa: rosyjska z napisami w języku angielskim
system wyświetlania: cyfrowy 2D 
czas trwania: 47 minut
reżyseria: Andrzej Celiński
scenariusz: Andrzej Celiński
zdjęcia: Andrzej Celiński, Hanna Polak, Andriej Wieriendiejew, Hans Jurgen Burkard

Nagrody:
2003 - Nagroda Bronisława Chromego dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych dla Andrzeja Celińskiego i Hanny Polak na Krakowskim Festiwalu Filmowym
2004 - Statuetka FIPA w kategorii "dokument - sprawy bieżące" i nagroda Jury Europejskiego dla Andrzeja Celińskiego na Międzynarodowym Festiwalu Programów Audiowizualnych w Biarritz


Wieści z Ratusza | 3.02 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)