Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Dacja, Dacia czy Dracula?

od: do:

27 czerwca 2019 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się szesnaste - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie z podróżnikiem Andrzejem Pasławskim pt. "Dacja, Dacia czy Dracula?".

"Rumunia nieodmiennie kojarzy się z postacią hrabiego Draculi z zamku w Branie. Ani on jedynym symbolem Rumunii, ani z Branu.

Pokażę inne symbole tego kraju, a zdobędziemy ten prawdziwy zamek Draculi, zdobędziemy, bo dotrzeć do niego można po ponad tysiącu pięciuset schodach!

A Dacia - najpopularniejsze auto Rumunii, które wjedzie wszędzie i przewiezie wszystko - dacia osobowa, towarowa Dacia-van, terenowa 4x4? Może nie Dacią, ale terenowo przejedziemy dwa słynne szlaki drogowe - 67C czyli "Transalpinę" (tą jeszcze nie zepsutą asfaltem i tą będącą już "Krupówkami") oraz Transfogaraską - wiekopomne dzieło wodza Caucescu.

Jednak prawdziwe atrakcje tworzy przyroda. Piękne jaskinie i wąwozy gór Bihor, potężne zapadlisko w Rezerwacie Groapa Ruginoasa, stanowiska błotnych wulkanów, "płonąca ziemia" - obszary, na których spod powierzchni ziemi wydobywają się płomienie. Wejdziemy do starożytnej kopalni złota w Rosia Montana i zobaczymy ślady dawnej świetności miasta, gdy trwała tu "gorączka złota". Wejdziemy do jednej z największej w Europie kopalni soli w Turdzie. Salina Turda jest podziemną perłą, a swym ogromem i bogactwem fresków oraz malowideł przyrodą wytworzonych, powala na kolana. Kolejna spektakularna atrakcja, to solny płaskowyż Meledic, gdzie zobaczymy Solne Góry i rzeki solankowe, wypływające z rzeźbionych solą stalaktytami jaskiń. A na tej wszechobecnej soli toczy się życie. Wokoło chaty, pola uprawne, gospodarstwa, a pod i nad nimi - sól...

No i oczywiście miasta i zamki - zajrzymy do kilku z nich. Sibiu, Hunedoara, Bran, Deva, Kurtea de Arges, Sighisoara z domem Drakuli, Braśov z najwęższą ulicą w Rumunii.

Nie zabraknie pięknych widoków, miejsc historycznych, wielokulturowości i sporej dawki humoru...".

Andrzej Pasławski


Wieści z Ratusza | 3.02 Wieści z Ratusza czytaj więcej...
luty 2023
  P W Ś C P S N
05 1 2 3 4 5
06 6 7 8 9 10 11 12
07 13 14 15 16 17 18 19
08 20 21 22 23 24 25 26
09 27 28
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)