Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Cypr - wstrząśnięty nie zmieszany

od: do:

na plakacie mozaika ze zdjęć z cypru, tytuł i data spotkania

13 stycznia 2022 roku w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyło się trzydzieste dziewiąte z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie z Andrzejem Pasławskim - pt. "Cypr - wstrząśnięty nie zmieszany".

"Cypr - magiczna wyspa, wyspa Afrodyty, wyspa miłości. Czy to jeszcze Europa, czy już Afryka? Miejsce szczęśliwości, raj podatkowy, Copacabana Morza Śródziemnego, kurorty, piękne plaże, zapierające dech widoki.

Wyspa na skrzyżowaniu szlaków handlowych i na styku kultur. Położenie tyleż strategiczne, co nieszczęśliwe, od stuleci przechodząca z rąk do rąk i targana zawieruchami i niepokojami. Stąd też na Cyprze znajdziemy antyczne miasta, przepiękne klasztory prawosławne, malownicze wioski w górach Troodos, dzikie plaże, na których żółwie składają jaja, słone jeziora oraz mnóstwo off-roadu i dzikich ścieżynek.

Ale to tylko ta błyszcząca strona monety.

Jest i ta druga - kraj podzielony sto osiemdziesięciokilometrowym murem. Nikozja, ostatnia stolica podzielona na dwie części - grecką i turecką. Bowiem północna część wyspy, to nieistniejące, a istniejące państwo - Turecka Republika Cypru Północnego, powstałe w wyniku inwazji tureckiej w roku 1974. To inne oblicze Cypru - zrujnowane dzielnice, miejsca wyglądające niczym Czarnobyl, opuszczone od ponad 30 lat, otoczone drutami kolczastymi i wojskiem, szkielety hoteli, szkół, teatrów - wymarłe miasta, po których wiatr pędzi pył i suche liście. Tu zobaczymy przepiękne, gotyckie katedry zamienione na meczety, miasta-porty z ogromnymi weneckimi zamkami i warowniami - tu też toczy się życie, ale w innym jakby świecie.

Pokażę obie części Cypru, miejsca przepiękne, dzikie, ale i ogrom ludzkiego nieszczęścia, ruiny, druty kolczaste i strzegących tego stanu żołnierzy. Pokażę Cypr wstrząśnięty od 1974 roku i po dziś dzień etnicznie i społecznościowo nie zmieszany."

Andrzej Pasławskilogo ockWydarzenia biletowane w Oświęcimskim Centrum Kultury KASA CZYNNA poniedziałek, czwartek, piątek - godz. 15:00-19:00 wtorek, środa - godz. 11:00-15:00 sobota, niedziela - godzina przed planowaną imprezą godzina przed pierwszym seansem w kinie do rozpoczęcia ostatniego seansu | repertuar link sprzedaż biletów online (...czytaj więcej...
styczeń 2023
  P W Ś C P S N
52 1
01 2 3 4 5 6 7 8
02 9 10 11 12 13 14 15
03 16 17 18 19 20 21 22
04 23 24 25 26 27 28 29
05 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)