Wersja standardowa Wersja z powiększonym kontrastem Wersja tekstowa
FACEBOOK...

Albania - piękna nieznajoma - SPOTKANIE ODWOŁANE

od: do:

Na plakacie kilka fotografii z widokiem Albanii oraz tytuł spotkania

12 listopada 2020 roku o godzinie 18:00 w Oświęcimskim Centrum Kultury zaplanowane było dwudzieste szóste - z cyklu podróżniczych "Spotkań przy globusie" - spotkanie z Andrzejem Pasławskim - pt. "Albania - piękna nieznajoma".

SPOTKANIE ZOSTAŁO ODWOŁANE

Opowieścią "Albania - piękna nieznajoma" chcę pokazać Albanię - kraj owiany złą sławą, przez kilka dekad odizolowany od reszty świata, kraj będący bodaj ostatnią tajemnicą XXI-wiecznej Europy - jako rejon przepięknej przyrody, przyjaznych ludzi i miejsce bezpieczne dla chcących tam podróżować.

Albanię przemierzamy wraz z rodziną od lat kilkunastu i tu spełniły się nasze marzenia o ciszy, spokoju, nieskażonej cywilizacją przyrodzie. Znajdziemy w niej wszystko - niezmierzone góry, majestatyczne kaniony, dzikie plaże, zapierające dech widoki.

Pokażę Albanię tę turystyczną i tę niedostępną. Ponieważ podróżujemy samochodem terenowym, mamy możliwość dotarcia tam, gdzie nie spotkamy przez wiele godzin żywej istoty, gdzie piękno przyrody niezmącone jest obecnością człowieka, a pokonanie 70 kilometrów to czasem dziewięciogodzinne zmagania z terenem.

Jednocześnie zamierzeniem naszym jest udowodnić, iż... nie taki diabeł straszny. To nie dziki kraj, do którego strach wjechać, jest on po prostu w dużej części niedostępny, niezrozumiały dla przeciętnego przybysza, a mity o nim nie znajdują pokrycia w rzeczywistości.

W kraju tym byliśmy ponad dwudziestokrotnie, przemierzyliśmy tam kilkanaście tysięcy kilometrów (kraj powierzchnią zbliżony do województwa mazowieckiego) gładkich, jak stół dróg oraz totalnych bezdroży, spotkaliśmy wielu wspaniałych i życzliwych ludzi, mamy wśród Albańczyków wielu znajomych.

Chcę podzielić się naszymi wrażeniami, emocjami, z pomocą zdjęć i żywego słowa, a swoim doświadczeniem służę "namacalnie", organizując wyprawy do najciekawszych terenów "Wrót Bałkanów", jak zwano dawniej Albanię.

Andrzej Pasławski - fotograf krakowski, reporter, miłośnik Bałkanów, które ma we krwi i organizmie. Żyłkę wędrownika i pasję do zwiedzania wyniósł z domu rodzinnego. Na swej drodze życiowej spotkał kobietę równie zakręconą i od tego czasu wspólnie podróżowali, fotografowali i dzielili swe pasje. Te geny przekazali swym córkom, które stały się towarzyszkami wszystkich rodzinnych wypraw.

Plonem zamiłowania do podróży i pasji fotografowania jest mnóstwo zdjęć z wojaży, wiele spotkań podróżniczych na ogólnopolskich festiwalach podróżniczych, niezliczona ilość spotkań w placówkach kultury i dydaktycznych, wystawy fotografii. Niejednokrotnie slajdowiska otrzymywały nagrody i wyróżnienia.

Od około dwudziestu lat przemierzamy Bałkany w poszukiwaniu pięknych terenów, ciepła, spokoju i życia bez zegarka - przy tym wypoczynku, poznając zagmatwaną historię i dzień dzisiejszy tego rejonu, który zafascynował nas tak bardzo, że wracamy tam co roku. Od 15 lat autem terenowym, by dotrzeć tam, gdzie docierają nieliczni.

Po objechaniu "bałkańskiej pętli" oddaliliśmy się trochę od niej i powstały nowe materiały o Cyprze, Słowacji, Rumunii, a także realizujemy projekt "Miasta Europy". Powstały reportaże o Londynie, Wilnie, Lwowie, Stambule, Odessie, Nikozji a także nie do końca znane szlaki po Norymberdze oraz Budapeszcie. W trakcie tworzenia są kolejne opowieści o Jordanii oraz o Teneryfie. Niestety podróże już samotne, po stracie ukochanej Towarzyszki życia, wypraw i współautorki wszystkich materiałów.

Andrzej Pasławski

www.fotolandia4x4.com

wstęp wolny - liczba miejsc ograniczona - zapisy telefoniczne w OCKOświęcimski Klub Fantastyki online Chociaż tradycyjne spotkania Oświęcimskiego Klubu Fantastyki , działającego w Oświęcimskim Centrum Kultury , są chwilowo zawieszone, nie oznacza to jednak, że OKF nie działa w przestrzeni wirtualnej. Zapraszamy przede wszystkim na nasz oficjalny kanał na Discordzie , do którego...czytaj więcej...

dzisiaj

grudzień 2020
  P W Ś C P S N
49 1 2 3 4 5 6
50 7 8 9 10 11 12 13
51 14 15 16 17 18 19 20
52 21 22 23 24 25 26 27
53 28 29 30 31
poprzedni następny

W GALERII

Realizacja: HEXADE.COM (Grafik, projektant, webdesigner)